Przejdź do zawartości

Hermiasz z Aleksandrii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hermiasz z Aleksandrii
Data i miejsce urodzenia

ok. 410
Aleksandria

Data i miejsce śmierci

po 450
Aleksandria

Język

grecki

Dziedzina sztuki

filozof

Ważne dzieła

Komentarze do Fajdrosa Platona

Hermiasz z Aleksandrii (gr. Ἑρμείας, Hermeias, ur. ok. 410 w Aleksandrii, zm. ok. 450) – grecki filozof neoplatoński ze szkoły aleksandryjskiej, uczeń Syriana, autor komentarza do Fajdrosa.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Hermiasz urodził się w Aleksandrii na początku V wieku. Studiował filozofię w Atenach u Syriana, kierownika szkoły ateńskiej od 431/432, z czego wynika, że musiał się urodzić około 410. W Atenach poślubił Aidesię, krewną Syriana. Aidesia miała być początkowo wydana za Proklosa, ucznia Syriana (a po śmierci Syriana, w 437, za jego następcę na stanowisku kierownika szkoły). Proklos odmówił jednak jej poślubienia. Otrzymał bowiem ostrzeżenie od bogów, aby unikał ślubu. Po śmierci Syriana Hermiasz powrócił do Aleksandrii i zaczął wykładać filozofię, jako dodatkowy przedmiot, w szkole retorycznej Horapollona[1].

Hermiasz miał trzech synów. Najstarszy zmarł w wieku siedmiu lat. Drugi jego syn, Amoniusz, musiał przyjść na świat nie wcześniej niż około 435 i nie później niż w 445. Hermiasz zmarł, gdy Amoniusz i jego młodszy brat Heliodor byli jeszcze mali, około 450. Aidesia aż do pełnoletniości synów otrzymywała publiczne stypendium. W celu ich wykształcenia udała się do Aten, gdzie powierzyła ich opiece Proklosa. Amoniusz podjął potem wykłady z filozofii w szkole Horapollona[1], a jego młodszy brat, Heliodor, zajął się astronomią[2]. Damascjusz, który podczas swego pobytu w Aleksandrii był blisko związany ze środowiskiem Aidesii, a po jej śmierci (w 475) wygłosił pochwałę na jej cześć, przekazuje ponadto informację o hojności małżonków. Mówi, że Hermiasz kazał płacić kupcom wyższą cenę, gdy uznał podaną przez nich za zaniżoną, oraz że Aidesia popadła w długi z powodu swej dobroczynności[1].

Hermiasz pozostawił po sobie transkrypcje lekcji (scholiów) do Platońskiego Fajdrosa. Generalnie przyjmuje się, że praca ta powstała na podstawie lekcji Syriana, choć Hermiasz w żadnym miejscu go nie wymienia[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Blank 2017 ↓, 1.1.
  2. Sinko 1959 ↓, s. 825 i 826.
  3. Wildberg 2009 ↓, 4.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]